Witaminy ADEK

Witaminy A, D, E i K są witaminami rozpuszczalnymi w tłuszczach. Oznacza to, że ich nadmiar nie jest wydalany z organizmu, ale gromadzi się w ustroju. Z tego powodu mogą być szkodliwe, jeśli przyjmujemy ich zbyt dużo. Witamina A jest potrzebna do prawidłowego widzenia oraz utrzymania prawidłowej struktury i funkcji skóry i błon śluzowych. Nadmiar witaminy A może być szkodliwy dla zdrowia, ponieważ prowadzi do uszkodzenia wątroby. Witamina D jest potrzebna do prawidłowej pracy mięśni i układu nerwowego oraz utrzymania prawidłowej struktury kości. Nadmiar witaminy D może być szkodliwy dla zdrowia, ponieważ prowadzi do uszkodzenia nerek. Witamina E jest potrzebna do prawidłowej pracy układu odpornościowego i utrzymania prawidłowej struktury i funkcji błon komórkowych. Witamina K jest potrzebna do prawidłowej krzepliwości krwi oraz utrzymania prawidłowej struktury kości.

Adek suplement diety zawierają witaminy w formie syntetycznej. Warto pamiętać, że witaminy naturalnie występujące w produktach spożywczych są lepiej przyswajane przez organizm niż te syntetyczne. Z tego powodu suplementy diety z witaminami powinny być stosowane tylko wtedy, gdy istnieje podejrzenie niedoboru witamin lub gdy jest to zalecane przez lekarza.

Należy pamiętać, że nadmiar witamin rozpuszczalnych w tłuszczach może być szkodliwy dla zdrowia. Dlatego też suplementacja witamin powinna być stosowana tylko zgodnie z zaleceniami lekarza lub dietetyka.