Odwodnienia terenu

Odwodnienia terenu to najważniejsza część każdego projektu budowlanego. Niezależnie od tego, czy budujesz nowy dom, remontujesz istniejący, czy wznosisz budynek komercyjny, musisz mieć pewność, że grunt wokół niego jest dobrze odwodniony.

Istnieją dwa główne rodzaje odwadniania terenu: odwadnianie podglebia i odwadnianie powierzchniowe. Drenaż podglebia stosuje się w miejscach, gdzie grunt jest słabo odwadniany, zazwyczaj z powodu obecności w glebie dużej ilości gliny. Drenaż powierzchniowy stosuje się, gdy grunt został odpowiednio oczyszczony i wzbogacony o wierzchnią warstwę gleby; ten rodzaj drenażu sprawdza się najlepiej na glebach piaszczystych.

Planując system odwadniania terenu, należy wziąć pod uwagę kilka czynników:

  • wielkość nieruchomości i jej położenie w lokalnym ukształtowaniu terenu
  • ilość opadów spodziewanych w ciągu roku (pomoże to określić, ile wody należy odprowadzić z nieruchomości)
  • rodzaj gleby występującej na terenie nieruchomości (glina lub piasek).

Odpowiednie odwodnienia terenu zapobiega powstawaniu problemów później, gdy już zostanie wybudowany dom lub inny budynek. Niedrożne rury drenarskie i niewłaściwe prowadzenie ich pod posadzkami mogą powodować problemy z wilgocią w budynku, a także łatwo doprowadzić do uszkodzenia fundamentów. Dlatego też tak ważne jest, aby zadbać o prawidłowe odwodnienie terenu już na etapie projektowania.