Zwiedzamy Egipski Luksor

Luksor (Luxor) znajduje się w południowej części Egiptu nad rzeką Nil, a dokładniej na jej prawym brzegu. Miejscowość jest istnym centrum kultury starożytnego Egiptu, będącego skarbnicą dziedzictwa przodków. Znajduje się w odległości niespełna 680 kilometrów od Kairu, co jest sporą odległością, jednak będąc w Egipcie, przynajmniej raz warto się wybrać w to przesiąknięte starożytną historią miejsce.

Wiele osób udających się do Egiptu liczy na zwiedzanie starożytnych budowli, z czego każdy w pierwszej kolejności chce zobaczyć piramidy w Gizie. Jednak Luksor jest o wiele, wiele bardziej atrakcyjny, nie bez powodu jest bowiem nazywany największym muzeum na świeżym powietrzu.

To co przyciąga tutaj turystów, to przede wszystkim znajdujące się tutaj świątynie.

Do najbardziej znanych należy Świątynia w Karnaku, która została wzniesiona 2000 lat przed Chrystusem. Według legend była ona główną siedzibą boga Amon-Re. Podczas zwiedzania tej robiącej gigantyczne wrażenie budowli, możemy uczestniczyć w imponującym pokazie światła i dźwięku.

Innymi ważnymi świątyniami w Luksorze, jest Świątynia Narodzin w Luksorze wzniesiona w XIV wieku p.n.e., Świątynia Królowej Hatszepsut oraz mniej znana Świątynia Ramesseum.

Poza świątyniami warto także zwiedzić Grobowce znajdujące się w Dolinie Królów, z czego najbardziej znanym jest Grobowiec Tutenchamona, który archeolodzy odkryli dopiero niespełna 100 lat temu. Ciekawym jest także Grobowiec Seti I, który zachwyca swoim sklepieniem, na którym widnieje jakby mapa nieba.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *